wtorek, 13 października 2015

Michel Faber „Bliźnięta Fahrenheit”

Michel Faber, Bliźnięta Fahrenheit, W.A.B., Warszawa 2007, 382 s.

Bliźnięta Fahrenheit to zbiór siedemnastu znakomitych opowiadań, porównywanych przez krytyków z dokonaniami Josepha Conrada, W. Somerseta Maughama czy Iana McEwana. Miłość, samotność, rozstanie, obłęd – tematy powracające w prozie Fabera – nabierają tu nowego, niebanalnego znaczenia. Poznajemy między innymi historię matki, która uśmierca swoje dziecko; geja, który na nowo przeżywa miłość do swojej córki; eleganckich starszych panów zjeżdżających z całego świata na wykład prowadzony przez piękną egzotyczną prezenterkę; pisarki tracącej kontakt z rzeczywistością oraz bliźniąt, które muszą zdecydować, co zrobić z ciałem zmarłej matki.

Całkiem udany zbiór różnorodnych opowiadań. Michel Faber puszcza wodze wyobraźni i zaprasza czytelnika w podróż przez kontynenty i style literackie. To, co łączy wszystkie tytuły ze zbioru „Bliźnięta Fahrenheit” to dbałość o wyraziste przedstawienie bohaterów, skupienie się na ich problemach, niemożności poradzenia sobie z własnym jestestwem, przygniecionych przeszłością i teraźniejszością. Bohaterowie zaś dopracowani są niemalże do perfekcji, ich czyny i myśli, ich charaktery tworzą wielobarwną mozaikę, zaskakującą chwilami w swej irracjonalności, że wspomnę sfiksowaną autorkę piszącą opowieść opowiedzianą przez kota („Tabitha Warren”), matkę małego dziecka skupioną na sobie i tylko sobie („Błahość czynu”), iście marquezowskiego dyktatora (dosłownie) o wielkim sercu („Finezja”) czy egzotyczną prelegentkę prowadzącą wykład o kokosach („Wykład o kokosach”).
Faber przedstawia zaledwie wycinek z życia swych bohaterów, akcentuje zdarzenia, które wydawałyby się błahe, mało istotne. Ale czyż życie nie składa się z takich właśnie dni i godzin? Dopiero po fakcie możemy stwierdzić, że takie a nie inne wydarzenia zaważyło na naszym życiu. Oglądając się wstecz, możemy jasno określić, co wpłynęło na nas i nasze wybory. Opowiadania Fabera są dobrym przykładem, by baczniej zwracać uwagę na to, co się z nami i wokół nas dzieje.
Moja ocena: 4.5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz