wtorek, 13 maja 2014

Dan Chaon „Czekaj na odpowiedź”

Dan Chaon, Czekaj na odpowiedź, Rebis, Poznań 2010, 356 s.

Losy trzech obcych osób splatają się w nieprzewidziany sposób – i z nieoczekiwanymi konsekwencjami. Miles Cheshire chciałby zajmować się wyłącznie własnym życiem, a jednak nie potrafi przestać szukać Haydena, swojego niezrównoważonego brata bliźniaka, który zaginął dziesięć lat wcześniej, i niczym duch przenosi się z miasta do miasta. Lucy Lattimore kilka dni po ukończeniu szkoły średniej ucieka potajemnie ze swoim charyzmatycznym nauczycielem historii. Chcą coś postanowić odnośnie do swojego nowego życia. Ale niebawem Lucy zaczyna się bać… „Całe moje życie to kłamstwo”, uważa Ryan Schuler, który dopiero co poznał szokującą prawdę o swoim pochodzeniu. Opuszcza kampus i zrywa wszelkie więzi ze swym dotychczasowym życiem, które nagle wydaje mu się abstrakcyjne i nic nieznaczące. Uznany za zmarłego postanawia zbudować sobie nową tożsamość – przy użyciu niekonwencjonalnych i ryzykownych środków.
„Czekaj na swoją odpowiedź” to znakomita, zapadająca w pamięć powieść oparta na konstrukcji thrillera, w której przeszłość ulega nieskończonym transformacjom, a przyszłość jest nie tylko kusząco zwodnicza, ale także niebezpiecznie rozchwiana.

Powieść Dana Chaona nie jest thrillerem sensu stricto i jeśli ktoś spodziewa się efektowanych, krwawych morderstw i szybkiej akcji, to się zawiedzie. Chaon postanowił bowiem przyjrzeć się mrocznej stronie duszy ludzkiej od strony psychologicznej. Część bohaterów „Czekaj na odpowiedź” to osoby będące w konflikcie z własnym jestestwem, podatne na manipulację i pragnące akceptacji. Znajdują ją czy to pomagając prawdziwemu ojcu w ciemnych interesach i budując sobie nową tożsamość, czy też uciekając z miasta bez słowa pożegnania z rodziną. Lucy Lattimore i Ryan Schuler pragną odmiany w życiu i podążają „w ciemno” i z pełnym zaufaniem za ludźmi, którzy tę odmianę im proponują. Z czasem dziewczyna przekonuje się, że powiedzieć można wszystko, ale tylko mówiący wie, ile w tym prawdy.
Jest jeszcze Miles Cheshire szukający swego brata. Poszukiwania przesłaniają mu życie prywatne, które właściwie nie istnieje. Milesa dręczy niepokój o poczynania niezrównoważonego bliźniaka, którego zachowania już od dzieciństwa odbiegały od tych wyznaczonych przez normy społeczne.
Niezwykła jest u Chaona plastyczność opisywanych zdarzeń i miejsc. Z równą łatwością przychodzi mu kreślenie sylwetki motelu, w którym zatrzymała się Lucy, końca świata, gdzie znalazł się Miles, jak i opis komputerowych przekrętów używanych przez Ryana. Jest również w powieści żonglowanie czasem, niekiedy autor stosuje retrospekcje, to znów wybiega daleko w przyszłość. Przez bardzo długi czas, możemy tylko się zastanawiać nad kolejnością zdarzeń i przede wszystkim nad tym, co też może połączyć Lucy, Milesa i Ryana. I chociaż pewne przesłanki są ukazane dość szybko, to finał historii jest zaskakujący.
„Czekaj na odpowiedź” to opowieść o tym, jak w dzisiejszym świecie człowiek może z jednej strony łatwo zniknąć, ale jednocześnie, przy odrobinie zdolności hakerskich, jak łatwo jest go odnaleźć, a raczej: odnaleźć osobę o danym imieniu i nazwisku, bo to, czy osoba jest tą, za którą się podaje, to już inna sprawa. Jest to również opowieść o tym, jak nieprzystosowanie do życia rodzi zło, którego nie da się wytłumaczyć nieszczęśliwym dzieciństwem czy niepowodzeniami w szkole. Pewni ludzi rodzą się źli i zbytni sentymentalizm i ufność w stosunku do nich nie prowadzą do niczego dobrego.
Polecam.
Moja ocena: 5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz